Zadania zawodowe położnej, a problem wykorzystywania seksualnego nieletnich

(The professional activities of midwives, and the problem of sexual abuse juveniles)
Autorzy: Szymanek Jolanta, Nowosielski Krzysztof

Szymanek Jolanta - Zespół Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach Sp. z o.o.
Nowosielski Krzysztof - Katedra Pielęgniarstwa Wydziału Opieki Zdrowotnej Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej

Przemoc seksualna jest najcięższą formą krzywdzenia dziecka, jest to nie tylko problem normatywno-społeczny, ale również medyczny. Wykorzystywanie seksualne nieletnich to drażliwy, trudny do wykrycia i pilny do zastosowania właściwej pomocy problem. We wszystkich typach społeczeństw, seksualny kontakt dziecka z dorosłym burzy porządek normatywny, jak i obyczajowy, jednakże pomimo tego faktu ludzie wciąż nie dowierzają, że problem ten dotyczy ich rzeczywistości, a często bagatelizują go. Nie mniej – w dużej mierze dzięki mediom, które od dłuższego czasu nagłaśniają problem wykorzystywania seksualnego dzieci - grono badaczy, aktywistów oraz  innych osób z różnych środowisk  pochyliło się nad problemem wykorzystywania seksualnego dzieci, dzięki czemu powstały publikacje, poświęcone temu zagadnieniu, uchwalono akty prawne  regulujące kwestie związane z omawianym procederem oraz powstała podstawowa procedura medyczna w zakresie pomocy i postępowania z nieletnią ofiarą molestowania. Wydaję się, że położna ma ograniczony wpływ na wykrywanie, diagnostykę i zapobieganie odległym następstwom molestowania seksualnego dzieci. Zwyczajowo bowiem jej rola sprowadza się do pomocy kobiecie przy porodzie i opieki nad noworodkiem. Celem pracy było uzyskanie odpowiedzi na pytanie: Czy położna może odgrywać jakąkolwiek rolę w wykrywaniu, diagnostyce i zapobieganiu odległym następstwom molestowania seksualnego nieletnich?

Położna jest osobą, która w trakcie wizyt patronażowych może zauważyć niepokojące oznaki molestowania seksualnego u innych dzieci przebywających w środowisku niemowlęcia i jego matki. Może ona również asystować przy obdukcji lekarskiej, podczas której może wesprzeć małego pacjenta i starać się zapewnić mu komfort psychiczny i fizyczny, może również zapobiegać skutkom seksualnego wykorzystywania dzieci przez doraźną pomoc jak również poprzez prewencję polegającą na uświadamianiu rodzicom i dzieciom problemu, jakim jest molestowanie seksualne.

Słowa kluczowe / keywords: położna, molestowanie nieletnich, następstwa wykorzystywania seksualnego dzieci