Wiedza i zachowania kobiet w zakresie samobadania piersi w profilaktyce raka piersi

Autorzy: Michalik Wiktoria, Braczkowska Bogumiła, Gawęda Anna, Kołosza Zofia, Cortez Alexander Jorge

Wstęp: Rak piersi, co do częstości występowania wśród obu płci jest drugim na świecie, natomiast wśród kobiet plasuje się na pierwszym miejscu. Aby zmniejszyć umieralność z jego powodu  bardzo ważne jest prowadzenie profilaktyki.

Cel: Celem pracy było zgromadzenie informacji na temat wiedzy kobiet w zakresie samobadania piersi.

Materiał i metoda: W celu realizacji założeń badawczych pracy zastosowano metodę sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem techniki autorskiej ankiety. Badanie ankietowe zostało przeprowadzone w grupie 206 kobiet w Polsce w okresie od 07.09.2021 roku do 16.10.2021 roku i było prowadzone drogą elektroniczną.

Wyniki: Raz w miesiącu samobadanie piersi wykonywało 28,6% ankietowanych, pozostałe kobiety w ogóle nie wykonywały lub robiły to nieregularnie. 38,8% badanych nie znało prawidłowego czasu samokontroli, a 55,8% nie znała prawidłowej pozycji wykonywania samobadania. 88,3% respondentek wiedziała z jakich etapów składa się samobadanie piersi. Z kolei żadna z badanych kobiet nie wskazała wszystkich okolic ciała, które powinny być poddane samobadaniu. W większości analiz wykazano zależność pomiędzy wiekiem, poziomem wykształcenia oraz wykształceniem medycznym a prawidłową wiedzą w zakresie samobadania piersi.

Wnioski: Wiedza kobiet dotycząca samobadania piersi w profilaktyce raka piersi jest niezadowalająca. Większość kobiet w ogóle nie wykonuje samobadania piersi, bądź robi to nieregularnie. Znajomość technik samobadania kształtowała się na poziomie średnim.          

Słowa kluczowe / keywords: wiedza kobiet, samobadanie piersi, profilaktyka raka piersi