Ocena zapotrzebowania na edukację zdrowotną w zapobieganiu alkoholizmu wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych

Autorzy: Heliosz Edyta, Klasik Adam

Streszczenie

Wstęp: Alkoholizm jest jednym z najpoważniejszych problemów społecznych. Statystyka spożywania alkoholu w Polsce i na świecie jest bardzo wysoka. Niepokojący jest również fakt, iż w ostatnich latach stale wzrasta spożycie alkoholu wśród młodzieży. Wiele danych wskazuje, że osoby z zaburzeniami nastroju, w depresji, przeżywające stresujące wydarzenia życiowe i kryzysy poszukują w alkoholu ulgi, zapomnienia, oderwania się od bolesnej rzeczywistości. Nadużywanie przez młodzież alkoholu jest zjawiskiem niesprzyjającym zdrowiu szczególnie w młodym wieku. Często prowadzi do zaburzeń w rozwoju psychicznym, fizycznym i społecznym. 

Cel: analiza wiedzy respondentów na temat szkodliwości alkoholu oraz zapotrzebowania na edukację zdrowotną wśród młodzieży.

Materiał i metody: Badania przeprowadzono w marcu 2012 roku. Respondentami byli losowo wybrani uczniowie klas III technikum i liceum. Badaniami objęto 50 osób w tym 34 (68%) dziewcząt i 16 (32%) chłopców. Narzędzie badawcze stanowił kwestionariusz anonimowej autorskiej ankiety zawierający 28 pytań.

Wyniki i wnioski: Istnieje wysoki poziom zagrożenia alkoholizmem wśród młodzieży ponadgimnazjalnej, aż 54% badanych uczniów pije alkohol kilka razy w tygodniu. Preferowanym przez badanych napojem alkoholowym było piwo (76%), a najczęściej wymienianymi przyczynami spożywania alkoholu było picie dla towarzystwa i dobrej zabawy (100%) oraz z powodu problemów osobistych (84%). Stwierdzono, że istnieje zapotrzebowanie na edukację zdrowotną wśród młodzieży, tylko 20 % badanej grupy uznało, że w ich szkole przeprowadzono edukację o alkoholizmie.