Zachowania prozdrowotne u młodzieży kwalifikowanej do szkół

Autorzy: Studzińska Arleta, Gawęda Anna

 

Streszczenie

Wstęp: Zdrowie stanowi podstawową wartość dla każdego człowieka, coraz bardziej uświadamianą i docenianą w miarę wzrostu ogólnej kultury zdrowotnej społeczeństwa. Zachowania prozdrowotne są to wskaźniki postaw wobec zdrowia, wynikające z przyjętych przez jednostkę wartości, dlatego wskazują na potrzebę doradzania, wsparcia i pomocy ludziom młodym w kształtowaniu swojego stylu życia. Wszelkie formy aktywności celowej powinny być zatem ukierunkowane na ochronę lub osiągnięcie poprawy własnego zdrowia. Człowiek w każdym okresie swojego życia potrzebuje wiedzy o zdrowiu i sposobach jego ochrony. Najlepsze rezultaty edukacyjne dotyczące kształtowania zachowań prozdrowotnych u młodzieży osiąga się w dzieciństwie i młodości, a szkoła, rodzina oraz rówieśnicy odgrywają nie bywałą rolę w tej kwestii. Prawidłowe wzorce wyniesione z domu rodzinnego, dotyczące właściwych zachowań związanych ze stylem życia, odpowiedzialna rola szkoły oraz promowanie aktywności fizycznej powinny być priorytetem w kształtowaniu nawyków i przyzwyczajeń młodego pokolenia. Rola pracowników służby zdrowia w tej kwestii również jest nieoceniona, dlatego należy udzielać wsparcia w każdym działaniu młodego człowieka na rzecz zdrowia, przy czym samemu należy być realizatorem zdrowego stylu życia.

Cel: wykazanie czy młodzież kwalifikowana do szkół przejawia zachowania prozdrowotne i czy wie jakie działania sprzyjają umacnianiu zdrowia. 

Materiał i metody: Badania, z wykorzystaniem anonimowej autorskiej ankiety, zastały przeprowadzone w Poradni Medycyny Pracy w Rudzie Śląskiej, w okresie od V-XI 2011r. Przebadano 100 osób, w wieku 15 – 17 lat.

Wyniki i wnioski: przebadana grupa posiadała dużą wiedzę na temat zachowań prozdrowotnych i potrafiła dbać o swoje zdrowie. Ponad połowa młodzieży określiła swój stan zdrowia jako bardzo dobry, a prawie połowa jako dobry.