Zaburzenia erekcji u mężczyzn w przebiegu choroby nadciśnieniowej

(Male erectile dysfunction with hypertensive disease)
Autorzy: Żak Maria, Glik Justyna

Żak Maria - Zespół Opieki Zdrowotnej w Knurowie
Glik Justyna - Katedra Pielęgniarstwa Wydziału Opieki Zdrowotnej Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej

Zaburzenia erekcji (ZE) to obecnie jeden z mało zdiagnozowanych i najczęściej nie leczonych problemów medycznych. Polega na utrzymującej się niezdolności do osiągnięcia i utrzymania wzwodu, uniemożliwiającej prowadzenie satysfakcjonującego życia płciowego. Problem ten dotyczy ok. 10% populacji mężczyzn w Polsce i jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń seksualnych. Częstość występowania zaburzeń erekcji ściśle wiąże się z wiekiem, tj. im starsza populacja tym częstsze występowanie ZE. Nie jest to jednak proces fizjologiczny zależny wyłącznie od upływu czasu, lecz także wynika z innych schorzeń somatycznych, przewlekłego stresu i zmęczenia, braku aktywności fizycznej, otyłości, palenia tytoniu, złej diety i nadużywania alkoholu. Zaburzenia erekcji mogą być zwiastunem różnych chorób np. sercowo-naczyniowych czy endokrynologicznych, a także zaburzeń wynikających ze stosowania leków lub efektem zabiegów operacyjnych. Ponieważ zaburzenia erekcji są tematem trudnym dla mężczyzn, dlatego często rozpoczynają leczenie dopiero gdy problem jest już bardzo zaawansowany. Naukowcy zapewniają jednak, że strach przed zaburzeniami erekcji jest nieuzasadniony, ponieważ leczenie w większości przypadków pozwala na powrót naturalnej erekcji i potencji. W pracy objęto badaniem 50 mężczyzn z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym. Celem badania było poznanie problemów związanych z zaburzeniami erekcji w przebiegu choroby nadciśnieniowej. Stwierdzono niską świadomość badanych dotyczących związków przyczynowo-skutkowych między chorobą nadciśnieniową, a ZE mimo, że u istotnego odsetka pacjentów z nadciśnieniem problemy te występują. Dla badanych źródłem informacji dotyczących zaburzeń erekcji były publikacje medialne, a informacje ze strony lekarzy prowadzących były bardzo ograniczone.

Słowa kluczowe / keywords: zaburzenia erekcji, nadciśnienie