Wyniki operacyjnego leczenia wrodzonych wad serca u dzieci w krążeniu pozaustrojowym bez użycia krwi

(Results of surgical treatment of congenital heart defects in children with cardiopulmonary bypass without the use of blood products)
Autorzy: Wites Marek

Wites Marek - Katedra Pielęgniarstwa Wydziału Opieki Zdrowotnej Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej Oddział Kardiochirurgii Dziecięcej, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach

W pracy przedstawiono wyniki leczenia operacyjnego wrodzonych wad serca u dzieci bez użycia krwi. Przedmiotem badania była grupa 117 dzieci (w tym 25 dzieci Świadków Jehowy), u których układ do krążenia pozaustrojowego nie był wypełniany krwią. Grupę kontrolną stanowiło 104 dzieci, u których zestaw do krążenia pozaustrojowego wypełniano krwią. Dla obu grup porównano następujące parametry kliniczne: diurezę godzinową, wskaźniki krzepnięcia, drenaż pooperacyjny, czas sztucznej wentylacji i pobytu w szpitalu. Z grupy 117 badanych dzieci operowanych bez krwi w zestawie do krążenia pozaustrojowego tylko 33 dzieci (16,4%) wymagało podania krwi po zabiegu.

Słowa kluczowe / keywords: bezkrwawa chirurgia, wrodzone wady serca, krążenie pozaustrojowe