Wpływ rodzaju znieczulenia na odczucie bólu pacjentek poddawanych zabiegom cięcia cesarskiego

The impact of the anesthesia method on the pain perception by patients undergoing caesarean section
Autorzy: Serwecińska-Choroba Karina, Luboń Dariusz

Serwecińska-Choroba Karina - Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach
Luboń Dariusz - Katedra Pielęgniarstwa Wydziału Opieki Zdrowotnej Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej

Ból jest od zaranie dziejów nieodzownym towarzyszem życia człowieka i zawsze był zjawiskiem niepożądanym. Obecnie z pomocą człowiekowi w takich sytuacjach przychodzi nowoczesna medycyna, a szczególnie analgezja. Każda operacja i zabieg medyczny jest szczególnym przypadkiem, w którym ból zadaje się człowiekowi w imię wyższych racji: ratowania zdrowia i życia. Zabieg cięcia cesarskiego jest tego właściwym potwierdzeniem. Dla „sprowadzenia na świat nowego życia”, lekarz decyduje się na wykonanie cięcia cesarskiego. Decyzję taką podejmuje również matka zgadzając się na ból, z którym cięcie jest często związane. Za cel pracy obrano analizę natężenia bólu pooperacyjnego, w zależności od znieczulenia oraz czynników mogących mieć wpływ na subiektywne odczuwanie bólu. Badanie oparto na autorskim kwestionariuszu ankiety skierowanym do 30 pacjentek poddanych operacji cięcia cesarskiego w Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach. Stwierdzono, że częściej obecnie stosowanym znieczuleniem do wykonania cięcia cesarskiego jest znieczulenie przewodowe. Wrażliwsze na ból są kobiety z wyższym wykształceniem. Mniejszy poziom bólu notowano u kobiet powyżej 35 roku życia, wieloródek, pacjentek oceniających wysoko swój stan zdrowia. Wnioski wskazały, że „szpitale” z różnych względów nie przywiązują wystarczającej wagi do walki z bólem pooperacyjnym po cięciu cesarskim.

Słowa kluczowe / keywords: znieczulenie ogólne, znieczulenie przewodowe, cięcie cesarskie / general anesthesia, regional anesthesia, caesarean section