Systemy ciągłego monitorowania glukozy w leczeniu cukrzycy typu I – na przykładzie studium przypadku

Autorzy: Juranek Artur ,Starek Ilona

Wstęp: Cukrzyca uznana została za chorobę cywilizacyjną. Leczenie cukrzycy, zwłaszcza typu I, polega m.in. na stałej podaży insuliny z zewnątrz, za pomocą pomp insulinowych lub specjalnych penów-strzykawek. Dużym ułatwieniem dla diabetyków jest system ciągłego monitorowania glukozy pozwalający na stałą kontrolę poziomu glukozy bez konieczności nakłuwania opuszki palca przy każdorazowym pomiarze.

Cel: Celem analizy było przedstawienie użyteczności systemów ciągłego monitorowania glikemii w leczeniu oraz kontroli poziomu glikemii u pacjenta z cukrzycą.

Materiał i metoda: Jako metodę badawczą zastosowano studium indywidualnego przypadku. Analizie poddano przypadek pacjenta w wieku 26 lat ze zdiagnozowaną w dzieciństwie cukrzycą typu I, leczonego z wykorzystaniem pompy insulinowej.

Wyniki i wnioski: Systemy monitorowania glikemii w połączeniu z osobistymi pompami insulinowymi znacząco ułatwiają pacjentom utrzymanie normoglikemii oraz w odczuwalny dla pacjenta sposób zmniejszają uszkodzenia skóry opuszków palców spowodowane regularnymi nakłuciami. Łatwość w obsłudze systemów, możliwość zbierania całodobowo danych wraz z wykresami przez urządzenie odbiorcze, dofinansowanie, które pojawiło się na początku 2023 roku oraz mały rozmiar sensora pozwala osobom w każdym wieku na lepsze kontrolowanie poziomu glukozy we krwi a tym samym zmniejszenie ryzyka powikłań w cukrzycy.

Słowa kluczowe / keywords: Słowa kluczowe: cukrzyca, system monitorowania glukozy, proces pielęgnowania