Stosunek personelu medycznego do problemu eutanazji

(Attitude of health care professionals to the problem of euthanasia)
Autorzy: Sklorz Renata, Caus-Wozniak Irena

Sklorz Renata - ZOZ w Mysłowicach
Caus-Wozniak Irena - Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej, Ruda Śląska

Problematyka eutanazji jest tematem często poruszanym, ponieważ jest jednym z bardziej kontrowersyjnych problemów natury medycznej, prawnej i etycznej. Współczesny człowiek odsuwa problem śmierci ze swojej świadomości, mimo jej nieuchronności. „Śmierć” skłania człowieka do stawiania radykalnych pytań o sens życia, oraz w zależności od światopoglądu o następstwa zgonu. Eutanazję określa się jako dopuszczalne i moralnie właściwe powodowanie śmierci osób nieuleczalnie chorych jeżeli bardzo cierpią, a pomocy w eutanazji udziela się na życzenie chorego. Za eutanazję uważa się podawanie środków uśmierzających ból w dawkach przyspieszających zgon, ograniczenie lub zaniechanie aktywnego leczenia bądź reanimacji, odłączenie urządzeń podtrzymujących życie lub pomoc w samobójstwie. Choć różne są formy eutanazji to cel jest ten sam – spowodowanie śmierci aby wyeliminować ból. Zwolennicy eutanazji nazywają ten czyn „prawem do godnej śmierci”, a przeciwnicy zabójstwem. Szczególnie ważne jest podejście do eutanazji pracowników służby zdrowia, których z założenia misją zawodową jest niesienie pomocy i ratowanie życia. Opinie 80 pracowników służby zdrowia zbadano przy pomocy autorskiego kwestionariusza ankiety. Badanie wskazało, iż pracownicy służby zdrowia nie są przeciwnikami eutanazji, część uważa, że to sam pacjent powinien decydować o swoim życiu. Powyższe wyniki są o tyle kontrowersyjne, że prawie cała grupa respondentów deklaruje katolicyzm, który to wyklucza stosowanie eutanazji. Ankietowani w zdecydowanej większości nie postrzegali aborcji jako formy eutanazji, a wobec eutanazji dzieci wyrażają zdecydowany sprzeciw. Respondenci w pełni rozumieją potrzebę tworzenia i rozwijania opieki paliatywnej.

Słowa kluczowe / keywords: eutanazja, pracownicy służby zdrowia