Sekwencyjne badanie metodą multimodalnych potencjałów wywołanych, pacjentów z postępującą postacią stwardnienia rozsianego

(Sequential testing using the method of multimodal evoked potentials in patients with progressive multiple sclerosis)
Autorzy: Wajgt Andrzej, Maciejowski Maciej

Wajgt Andrzej - Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej, Ruda Śląska
Maciejowski Maciej - I Katedra Neurologii Wydziału Lekarskiego ŚUM w Katowicach

Testy multimodalnych potencjałów wywołanych okazały się użyteczną metodą pomiaru funkcji ośrodkowego układu nerwowego i są pośrednio wykorzystywane do oceny wielkości demielinizacji i utraty aksonów w OUN.  34 pacjentów z klinicznie pewną przewlekle postępującą postacią stwardnienia rozsianego zostały ocenione w ciągu trwającego jeden rok badania klinicznego. Zarówno przed rozpoczęciem jak i po roku trwania tego badania wykonano wzrokowe i  somatosensoryczne potencjały wywołane oraz słuchowe potencjały wywołane pnia mózgu. Podczas jednego roku obserwacji naturalnego przebiegu stwardnienia rozsianego zaobserwowano istotny statystycznie spadek średniej wartości amplitudy fali P100 wzrokowych potencjałów wywołanych oraz istotne statystycznie wydłużenie czasu przewodzenia ośrodkowego somatosensorycznych potencjałów wywołanych. Zmiany te wskazują na aktywną fazę choroby.

Słowa kluczowe / keywords: chroniczne postępujące stwardnienie rozsiane, somatosensoryczny potencjał wywołany