Rola pielęgniarki w opiece nad pacjentem z otępieniem w przebiegu choroby Alzheimera – na przykładzie studium przypadku

Autorzy: Grudzińska-Jędrzejczyk Beata, Zając Halina

Wstęp: Niniejsza praca stanowi próbę zobrazowania roli pielęgniarki w opiece nad pacjentką ze zdiagnozowanym otępieniem w stopniu umiarkowanym, w przebiegu choroby Alzheimera.

Cel: Celem głównym było określenie roli i działań pielęgniarki w opiece nad osobą z otępieniem w przebiegu choroby Alzheimera.

Materiał i metoda: Do analizy wykorzystano metodę badawczą „case study”, metodę indywidualnego przypadku. Analizą objęto pacjentkę w wieku 94 lat z rozpoznanym otępieniem w przebiegu choroby Alzheimera w stopniu umiarkowanym.

Wyniki i wnioski: Holistyczna opieka nad pacjentką z otępieniem poprawi jej samopoczucie, jakość życia, a także pozwoli na wydłużenie samodzielności umysłowej i fizycznej chorej, co przyczyni się z kolei do przesunięcia w czasie utraty przez nią autonomii i niezależności. W pierwszej kolejności pielęgniarka powinna zapewnić zaspokojenie podstawowych potrzeb chorej oraz zadbać o jej bezpieczeństwo. Działania pielęgniarki nie dotyczą tylko i wyłącznie procesu terapeutycznego, ale wykonuje ona także zadania o charakterze edukacyjnym, wychowawczym, profilaktycznym oraz opiekuńczym i organizacyjnym.

Słowa kluczowe / keywords: demencja, zaburzenia poznawcze, choroba Alzheimera, proces pielęgnowania.