Rola pielęgniarki w opiece i edukacji pacjenta z cukrzycą

Autorzy: Wachowska Anna, Kamińska Jolanta

 

Streszczenie

Wstęp: Cukrzyca jest schorzeniem, które powoduje uszkodzenie wielu narządów. Chorzy na cukrzycę stanowią znaczny procent pacjentów leczonych w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej oraz przez lekarzy różnych specjalizacji, np. diabetologów, kardiologów, chirurgów, neurologów, okulistów i wielu innych. Liczne badania naukowe pozwoliły na dogłębne poznanie istoty tej choroby oraz zagrożeń, które niesie ze sobą nieleczona cukrzyca. Dane statystyczne wskazują, że częstość zachorowań na cukrzycę wzrasta w zastraszającym tempie. Cukrzyca należy do grupy najważniejszych schorzeń zagrażających życiu i zdrowiu.

Cele: celem badań była ocena poziomu wiedzy ludzi chorych na cukrzycę, ocena samokontroli pacjentów z cukrzycą, ocena dostępności informacji na temat cukrzycy, analiza potrzeb edukacyjnych pacjentów z cukrzycą.

Materiał i metody: Badanie zostało przeprowadzone wśród 100 respondentów, w Poradni Lekarz Rodzinnego Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego S.A. w Tarnowskich Górach im. B. Hagera. Badania miały charakter anonimowy, a respondenci zostali poinformowani o celowości przeprowadzanego badania i wyrazili na nie zgodę. Narzędziem badawczym był kwestionariusz ankiety zawierający 33 pytania.

Wyniki i wnioski: Ankietowani wykazali się dość dobrą wiedzą na temat cukrzycy, jednak o niektórych problemach mogących wystąpić w czasie choroby wiedzą niewiele lub nie uważają, że są one istotne w całym procesie leczenia. W badanej grupie respondentów większość dobrze radzi sobie z samokontrolą, lecz nie wszyscy wykorzystują wszystkie możliwości samokontroli. Respondenci uważają, że wiedza na temat cukrzycy jest ogólnie dostępna, i wykorzystują różne źródła wiedzy temat schorzenia. Większość respondentów oczekuje, że edukację na temat cukrzycy powinien prowadzić zespół terapeutyczny, w którego skład powinien wchodzić lekarz, pielęgniarka oraz dietetyk.