Jakość życia dziecka zakażonego helicobacter pylori

(Quality of life child with helicobacter pylori infection)
Autorzy: Siegel Aneta, Caus-Wozniak Irena

Siegel Aneta - SP Szpital Kliniczny nr I ŚUM w Zabrzu
Caus-Wozniak Irena - Katedra Pielęgniarstwa Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej

Helicobacter pylori (HP) jest stosunkowo niedawno odkrytą bakterią, mogącą kolonizować się w żołądku i dwunastnicy. W ciągu ostatnich kilkunastu lat udowodniono, że bakteria ma wpływ na występowanie wielu chorób, szczególnie górnej części przewodu pokarmowego. Helicobacter pylori wytwarza enzymy o proteolitycznych właściwościach, które wywołują uszkodzenia miejscowe błony śluzowej. Proces zapalny najczęściej obejmuje okolicę przedodźwiernikową żołądka, następnie trzon, a w końcu powoduje przewlekłe zapalenie żołądka. W większości przypadków zakażenie nie daje objawów i rzadko daje jednoznaczny obraz kliniczny. Niektóre badania potwierdzają udział infekcji HP w rozwoju chłoniaka typu MALT i raka żołądka. Objawy wskazujące na kolonizację HP u dzieci to: nudności, bóle brzucha, wzdęcia i wymioty. Efektem nie leczonego zakażenia HP jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz choroba nowotworowa żołądka, chłoniaki oraz choroba Menetriera. Nie do końca potwierdzony jest wpływ zakażenia HP na występowanie migren, choroby niedokrwiennej serca bądź pokrzywki. Można znaleźć związek pomiędzy zakażeniami HP, a anemią. Leczenie bywa uciążliwe dla ok. 30% badanych.

Celem pracy była ocena wpływu zakażenia HP na jakość życia dzieci od 3 do 17 roku życia. Grupa badana liczyła 100 dzieci w większości z niedowagą, co negatywnie wpływa na ich rozwój. Badanie wykazało, że w rodzinach dzieci często występuje choroba wrzodowa, celiakia i zapalenie jelit. Prawie cała badana grupa miała nudności i bóle brzucha. Złe samopoczucie dzieci miało bezpośrednie przełożenie na wyniki w nauce, sprawność fizyczną i funkcjonowanie rodzinne.

Słowa kluczowe / keywords: Helicobacter pylori, jakość życia